IMG_3603.jpg
IMG_0023.jpg

Atölye Adı: Atıklardan Oyuncak Atölyesi

Eğitmen: Çiğdem Debbağ

Atölye Tarihi ve Saati:  31 Mart 2021, 20:30 - Yaklaşık 1 Saat

Atölye Hakkında:  

Gelecek nesillere atıksız, daha temiz, daha güzel bir dünya bırakmak için, 83 yaşında olduğu halde hala üretmeye, yeni şeyler öğrenmeye devam eden Berzan Debbağ’ı tanıştırmıştık sizlere geçtiğimiz günlerde.

Yakın zamanda fabrika ve kullanım atıklarından oluşan çorap ve çeşitli malzemelerden 1000 adet “Güneş Umuttur” çocuğuna ulaştırmak üzere oyuncak yapma projesini, hedefinin bir adım ilerisinde 1100 adet olarak tamamladığını söylemiştik.

Bu oyuncaklardan esinlenerek bir de atölye düzenledik. Atölyede bize oyuncak yapımını Berzan Hanım’ın kızı Çiğdem Debbağ anlatacak. Tekstil atıklarını kullanarak sizler de hem oyuncak yapıp hem de küçük çocukları sevindirebilirsiniz. Atölyeye katılım ücretsizdir.

ZOOM katılımı 100 kişi ile sınırlıdır. Kayıt gerekli değildir.

Youtube'dan canlı yayın olacaktır.

Atölye sırasında siz de çalışmak isterseniz, aşağıdaki malzemeleri hazır bulundurabilirsiniz.

 • Birbirinden farklı 2 tek çorap

 • Gözün arka bölümü için çorap renklerine zıt kumaş parçası ya da babet çorap veya avuç içi kadar kumaş

 • Çoraba uygun dikiş ipliği

 • Ağız göz için kalın kontrast renkte iplik

 • Göz ve bağlantılar için 5 adet düğme

 • Cetvel

 • Dikiş iğnesi

 • Toplu iğne

 • Kalem

 • Makas

 • Eski yastık içi veya eski kırpılmış tişört

WhatsApp Image 2021-03-24 at 15.19.51.jp

Eğitmen Hakkında:

Çiğdem Debbağ

 

Tekstil ile uğraşan bir aileden geldiğim için çocukluğum kumaş topları, iplikler, aksesuarlar ve dikiş makineleri arasında geçti. 

Yıllar içinde büyüyen merak, devamlı sorduğum sorular sonrası İngiltere‘de moda tasarımı ile ilgili teknik ve kalıp eğitimi aldım. Çeşitli sourcing şirketlerinde çalıştıktan sonra deneyimlerimi, kurduğum Open-End firmasında ağırlıklı olarak denim ve jean sektöründe üreticilere ve uluslararası tasarımcılara koleksiyon üreterek hizmet verirken yine sektörün değerli isimleri olan Sue Barrett, The Vintage Showroom ve Moniqeu Buzy Pucheu ile birlikte çalıştım. 2014 yılında bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında Lübnan da küçük bir köyde kurulu STK’daki kadınlara denimden üretim yapabilmeleri üzere eğitim verdim.

Önceliklerimizin değişmeye başladığı son yıllarda, iklim değişikliğinin dünya üzerindeki etkilerinin farkındalığı her sektörde artmaya başladı. Ben de bu farkındalığı, dünya ve gelecek nesillere sorumluluğumu sürdürülebilirlik adına tamir, atıklardan geri dönüşüm tasarımları oluşturup, bunların eğitimlerini vererek atıklardan üretmeye giden bir yol hedefledim. Sürdürülebilir bir yaşam hepimizin hakkı.

Bu atölye için annem Berzan Debbağ’ın Güneş Umuttur çocukları için yaptığı 1100 oyuncaktan esinlenerek bir hazırlık yaptık.